گودزیلا (Godzilla)

فیلم‌های زیادی توی این سال‌ها در مورد این هیولای افسانه‌ای ساخته شده، ولی اولین بار به ذهن چه کسی و چه‌جوری رسید تا همچین هیولای خیالی‌ای رو خلق کنه و با گذشت سال‌ها، مدل‌های مختلفی ازش ساخته بشه و همچنان جذاب باشه؟

تو این مقاله سعی کردیم به این سوال‌ها جواب بدیم، ولی نمی‌خوایم یه‌هو بریم از اول شروع ‌کنیم؛ بلکه می‌خوایم از آخر به اول فیلم‌ها رو بررسی می‌کنیم!

یعنی فیلم‌هایی جدیدی که ساخته شده‌ن رو اول نگاه می‌کنیم ببینیم که منشأ گودزیلا کجاست و آخرش به اولین فیلمی که ساخته شده، می‌رسیم.

فیلم‌های گودزیلا رو به سه دوره تقسیم می‌کنیم و بهترین فیلم‌های هر دوره رو یه بررسی کوچیک می‌کنیم.

این نکته رو هم باید بگیم که تمرکز این مطلب رو علت شکل‌گیری این هیولا هست و به همین دلیل، به نقد محتوا و ساختار فیلم‌ها کاری نداریم.

گودزیلا 2014
گودزیلا ۲۰۱۴

خب همون طور که گفتیم، اول، سومین دوره (موقعی که این مطلب نوشته شده) رو با بررسی فیلم‌های ساخته‌شده تو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ شروع می‌کنیم.

خلاصۀ داستان اینه که دکتر «سریزاوا» دانشمند «مونارک»، تو زیر زمین دو تا تخم کشف می‌کنه که متعلق به هیولایی باستانی به اسم «موتو» هست، که از تشعشعات هسته‌ای تغذیه می‌کنه.

یه هیولا هم قبل از این، از تخم خودش بیرون اومده و هیولای بالدار دوم هم همین‌طور، و با نابودی یک تأسیسات سرّی که اونجا نگهش داشته بودن، فرار می‌کنه.

گودزیلا با این مهمون ناخوانده وارد جنگی می‌شه که نتیجه‌ش، نابودی تکنولوژی‌های انسانی و تخریب بخش بزرگی از شهرهای آمریکاست.

در نهایت، گودزیلا باعث نابودی «موتو» می‌شه.

تو این فیلم سینمایی، گودزیلا یه موجود باستانیه که بهش سلطان هیولاها می‌گن. پس تو این دوره، گودزیلا یه موجود باستانیه و منشأ اون، اسطوره‌هاست.

گودزیلا ۱۹۹۸

تو دورۀ دوم، فیلمی که تو سال 1998 ساخته شده رو بررسی می‌کنیم.

خلاصۀ داستان اینه که ارتش فرانسه با آزمایش‌های اتمی خودش، باعث تغییر ژنتیکی بعضی از موجودات شده و موجودی به نام گودزیلا، که شبیه سوسماره و خیلی هم بزرگه، به وجود اومده.

ارتش آمریکا برای مقابله با اون، زیست‌شناسی به اسم «دکتر نیکو تاتوپلیس» رو استخدام می‌کنه.

«نیکو»، به‌دلیل لو رفتن اطلاعات سرّی، اخراج می‌شه.

نیروهای ارتش فرانسه به کمک «نیکو» میان و به کمک رئیس این نیروهای فرانسوی، که اسمش «فیلیپ روشه»ست، سعی می‌کنن این مشکل رو برطرف کنن.

همون طور که دیدید، برخلاف سری قبلی، تو این سری، گودزیلا یه موجود باستانی نیست و به‌خاطر آزمایش‌های هسته‌ای ارتش فرانسه به‌وجود اومده.

گودزیلا ۱۹۵۴

دورۀ اول، در واقع همون دورۀ اصلی گودزیلاست. جایی که اصالت گودزیلا به اونجا برمی‌گرده (این‌جوری بگیم که گودزیلا اونجا متولد شده) و اولین بار تو سینماها دیده می‌شه.

بهترین فیلم این دوره، همون اولین فیلمِ ساخته‌شده در مورد گودزیلاست.

اسم این فیلم که تو سال ۱۹۵۴ ساخته شده، گودزیلا (به ژاپنی گوجیرا) هست که با ذهن خلاق ژاپنی‌ها ساخته شده.

بله، این فیلم اولین بار تو ژاپن ساخته شده.

حالا می‌ریم ببینیم چرا ساخت این هیولا، به ذهن سینماگرهای ژاپنی رسیده!

اگر به ظاهر گودزیلا دقت کنیم، می‌بینیم که برآمدگی‌های بزرگ روی پشت این هیولا وجود داره.

موجودی خیلی بزرگ هست که تو اقیانوس آرام زندگی می‌کرده، ولی بعد از آزمایش هسته‌ای آمریکا، در معرض تشعشعات قرار گرفته و آسیب دیده و به همین دلیل هم، عصبانی شده.

از آثاری که بمب هسته‌ای رو مردم ژاپن داشته، و مکان استفاده از این بمب‌ها متوجه می‌شیم که منبع شکل‌گیری داستان گودزیلا، حملات هسته‌ای آمریکا به ژاپن بوده و چون ژاپن تو اون سال‌ها (۱۹۵۴) توسط آمریکا اشغال شده بود و نمی‌شد به طور واضح نسبت به این موضوع اعتراض کرد،

نویسنده‌های خلاق ژاپنی با خلق شخصیت زخم‌خورده و عصبانی از آزمایش هسته‌ای، نسبت به این موضوع واکنش نشون دادن.

پس همون طور که متوجه شدیم، تو این دوره، گوزیلا از آزمایش‌های هسته‌ای آمریکا تو اقیانوس آرام به وجود اومده.

به‌طور خلاصه اگر بگیم، دلیل به وجود اومدن گودزیلا از تولد، یعنی ۱۹۵۴، تا آخرین فیلم، یعنی ۲۰۱۹، عوض شده.

دلایل در سه دوره فیلم‌سازی:

  • دورۀ اول: فیلم‌های ژاپنی و منشأ آزمایشات هسته‌ای آمریکا در اقیانوس آرام و به وجود آمدن گودزیلا
  • دورۀ دوم: فیلم‌های آمریکایی و منشأ آزمایشات هسته‌ای سایر کشورها و به وجود آمدن گودزیلا
  • دورۀ سوم: فیلم‌های آمریکایی و منشأ تو این فیلم‌ها، دیگه آزمایشات هسته‌ای نیست، بلکه یه موجود باستانی هست و اتفاقا بمب هسته‌ای در این سری فیلم‌ها به کمک انسان میاد.

تیزر فیلم‌ها:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌هایی که شاید بپسندید