داستان گودزیلا

داستان گودزیلا

فیلم‌های زیادی توی این سال‌ها در مورد این هیولای افسانه‌ای ساخته شده ولی اولین بار به ذهن چه کسی و چجوری رسید تا همچین هیولای خیالی رو خلق کنه و با گذشتن سال‌ها مدل‌های مختلفی ازش ساخته بشه و همچنان جذاب باشه؟

تو این مقاله سعی کردیم به این سوال‌ها جواب بدیم ولی نمی‌خوایم یهو بریم از اول شروع ‌کنیم بلکه می‌خوایم از آخر به اول فیلم‌ها رو بررسی می‌کنیم! یعنی فیلم‌هایی جدیدی که ساخته شده رو اول نگاه می‌کنیم ببینیم که منشاء گودزیلا کجاست و آخرش به اولین فیلمی که ساخته شده می‌رسیم. فیلم‌های گودزیلا رو به سه دوره تقسیم می‌کنیم و بهترین فیلم‌های هر دوره رو یه بررسی کوچیک می‌کنیم. این نکته رو هم بگم که تمرکز این مطلب رو علت شکل‌گیری این هیولا هست و به همین دلیل به نقد محتوا و ساختار فیلم کاری نداریم.

گودزیلا 2014

خب همونطور که گفتیم اول، سوین دوره (موقعی که این مطلب نوشته شده) رو با بررسی فیلم‌های ساخته شده تو سال 2014 و 2019 شروع می‌کنیم. خلاصه داستان اینه که دکتر «سریزاوا» دانشمند «مونارک»، در زیر زمین دو تا تخم کشف می‌کنه که متعلق به هیولایی باستانی به اسم «موتو» هست که از تشعشعات هسته‌ای تغذیه می‌کنه. یه هیولا هم قبل از این از تخم خودش بیرون اومده و هیولای بالدار دوم هم همینطور و با نابودی یک تأسیسات سرّی که اونجا نگهش داشته بودن فرار می‌کنه. گودزیلا با این مهمون ناخوانده وارد جنگی می‌شه که نتیجه‌ش نابودی تکنولوژی‌های انسانی و تخریب بخش بزرگی از شهرهای آمریکاست. درنهایت گودزیلا باعث نابودی «موتو» می‌شه. تو این فیلم سینمایی گودزیلا یه موجود باستانی هست که بهش سلطان هیولاها می‌گن. پس تو این دوره گودزیلا یه موجد باستانیه و منشأش اسطوره‌هاست.

گودزیلا 1988

تو دوره دوم فیلمی که تو سال 1998 ساخته شده رو بررسی می‌کنیم. خلاصه داستان اینه که ارتش فرانسه با آزمایش‌های اتمی خودش باعث تغییر ژنتیکی بعضی از موجودات شده و موجودی به نام گودزیلا، که شبیه سوسماره و خیلی هم بزرگه، به وجود اومده. ارتش آمریکا برای مقابله با اون، زیست‌شناسی به اسم «دکتر نیکو تاتوپلیس» رو استخدام می‌کنه. «نیکو»، به دلیل لو رفتن اطلاعات سرّی، اخراج می‌شه. نیروهای ارتش فرانسه به کمک «نیکو» میان و به کمک رئیس این نیروهای فرانسوی، که اسمش «فیلیپ روشه» ست، سعی می‌کنن این مشکل رو برطرف کنن. همونطور که دیدید بر خلاف سری قبلی تو این سری گودزیلا یه موجود باستانی نیست و به خاطر آزمایشات هسته‌ای ارتش فرانسه به‌جود اومده.

گودزیلا 1945

دوره اول در واقع همون دوره اصلی گودزیلاست، جایی که اصالت گودزیلا به اونجا برمی‌گرده (اینجوری بگیم که گودزیلا اونجا متولد شده) و اولین بار تو سینماها دیده می‌شه. بهترین فیلم این دوره همون اولین فیلم ساخته شده در مورد گودزیلاست، اسم این فیلم که تو سال 1954 ساخته شده گودزیلا (به ژاپنی گوجیرا) هست که با ذهن خلاق ژاپنی‌ها ساخته شده. بله این فیلم اولین بار در ژاپن ساخته شده. حالا می‌ریم ببینیم چرا ساخت این هیولا به ذهن سینماگرهای ژاپنی رسیده.

اگر به ظاهر گودزیلا دقت کنیم می‌بینیم که برآمدگی‌های بزرگ روی پشت این هیولا وجود داره، موجودی خیلی بزرگ هست که تو اقیانوس آرام زندگی می‌کرده ولی بعد آزمایش هسته‌ای آمریکا در معرض تشعشعات قرار گرفته و آسیب دیده و به همین دلیل هم عصبانی شده. از آثاری که بمب هسته‌ای رو مردم ژاپن داشته و مکان استفاده از این بمب‌ها متوجه می‌شیم منبع شکل‌گیری داستان گودزیلا حملات هسته‌ای آمریکا به ژاپن بوده و چون ژاپن تو اون سال‌ها (1954) توسط آمریکا اشغال شده بود و نمی‌شد به طور واضح نسبت به این موضوع اعتراض کرد، نویسنده‌های خلاق ژاپنی با خلق شخصیت  زخم خرده و عصبانی از آزمایش هسته‌ای نسبت این موضوع واکنش نشون دادن. پس همونطور که متوجه شدیم تو این دوره گوزیلا از آزمایشات هسته‌ای آمریکا تو اقیانوس آرام به وجود اومده.

به طور خلاصه اگر بگیم، دلیل به وجود اومدن گودزیلا از تولد یعنی 1954 تا آخرین فیلم یعنی 2019 عوض شده.

دلایل در سه دوره فیلم‌سازی:

  • دوره اول: فیلم‌های ژاپنی و منشاء آزمایشات هسته‌ای آمریکا در اقیانوس آرام و به وجود آمدن گودزیلا
  • دوره دوم: فیلم‌های آمریکایی و منشاء آزمایشات هسته‌ای سایر کشورها و به وجود آمدن گودزیلا
  • دوره سوم: فیلم‌های آمریکایی و منشاء تو این فیلم‌ها دیگه آزمایشات هسته‌ای نیست بلکه یه موجود باستانی هست و اتفاقا بمب هسته‌ای در این سری فیلم‌ها به کمک انسان میاد.

نوشته‌هایی که شاید بپسندید

جشن هالووین هالووین هیوبی

هالووین بدون ترس

تو این مطلب می‌خوایم در مورد یه فیلم طنز که با تم جشن هالووین ساخته شده صحبت کنیم. معمولا هالووین منبعی برای ساخت فیلم‌های ترسناکه

ادامه مطلب »
بخش پذیری اعداد

بخش پذیری اعداد

ما تو زندگی روزمره از اعداد زیاد استفاده می‌کنیم ولی خب خیلی بهشون اهمیت نمی‌دیم. اما اعداد خیلی جاها هم مهم هستن، مثل اعدادی که تو حساب بانکی‌مون هست.

ادامه مطلب »
جنگ دوم بوئر

جنگ دوم بوئر

تو دهه‌ی 1870، اکتشافات طلا تو آفریقای جنوبی، جاه‌طلبی انگلستان رو زیاد کرد. همین موضوع باعث درگیر بین انگلستانی‌ها و مردمان بوئر شد. اون‌ها کشاورزهایی

ادامه مطلب »