ژاپن کشوری هست که همیشه مورد توجه ایرانی‌ها بوده. از رفتارهای اجتماعی گرفته تا پیشرفتشون، از حضور در جنگ جهانی دوم تا نداشتن ارتش کلاسیک. اما چیزهایی که هست که ممکنه در مورد ژاپن ندونیم یا تصور اشتباهی ازشون داشته باشیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

1.قدیمی‌ترین کمپانی جهان:

ژاپن قدیم

کونگو گومی قدیمی‌ترین شرکت ساخت‌وساز در جهان محسوب می‌شه. این شرکت در سال 578 میلادی تاسیس شد و تخصصش ساخت معابد بود. البته در حال حاضر این شرکت بخش زیادی از سهام خودش رو به شرکت تاکاموتسو واگذار کرده و الان زیرمجموعه‌ای از این شرکت هست.

2.وجود یک دستگاه فروش خودکار به‌ازای هر 24 نفر:

دستگاه فروش خودکار

یکی از پرتراکم‌ترین کشورهای جهان در زمینه داشتن دستگاه‌های فروش خودکار ژاپن هست. این به نوبه خودش یک رکورد در جهان محسوب می‌شه.

3.اولین گیشا از مردها بودن:

گیشاهای ژاپنی

گیشاها زنانی هستن که تو مراسم برای پذیرایی و رقص و آواز ازشون استفاده می‌شه. البته در حال حاضر بیشتر گیشاها مرد هستن ولی با ظاهر زنانی ظاهر می‌شن.

4.تنهایی شام خوردن یه چیز عادیه:

شام خوردن تنهایی

رواج پیداکردنِ زندگی تک‌نفره در ژاپن باعث شده تا رزرو میز تکی در این کشور یه کار معمولی به حساب بیاد. امروزه ژاپن به پایتخت شام‌های تک‌نفره معروف هست.

5.بزرگترین فروشگاه ماهی جهان تا سال 2018:

بزرگترین فروشگاه ماهی جهان

Tsukiji Fish Market در توکیو بزرگترین فروشگاه عمده‌فروشی محصولات دریایی در جهان بود. این فروشگاه به‌خاطر ماهی تون معروف بود. اما در سال 2018 بخشی از این فروشگاه به مکان جدیدی در Toyosu نقل مکان کرد. این موضوع باعث شد که از این سال به بعد این فروشگاه دیگه بزرگترین فروشگاه ماهی در جهان نباشه.

6.ژاپن بیشتر از 80 درصد قهوه جامائیکا رو وارد می‌کنه.

واردات قهوه از جامائیکا توسط ژاپن

7.تولید نزدیک به نیمی از زیپ جهان:

تولید نیمی از زیپ‌های جهان

اگر به زیپ لباستون نگاه کنید احتمالا مارک YKK رو می‌بینید. این نشان مخفف Yoshida Kogyo Kabushikikaisha هست. این کشور که در سال 1934 تاسیس شده در حال حاضر نزدیک به 7 میلیارد زیپ در سال تولید می‌کنه.

8.دومین کشور با امید به زندگی بالا:

امید به زندگی بالا در ژاپن

ژاپن بعد از هنگ‌کنگ با 84 سال امید به زندگی در جای دوم قرار گرفته. البته طبق آمار این کشور یکی از بالاترین آمارهای خودکشی در جهان رو هم داره.

9.یازدهمین کشور پرجمعیت جهان:

ژاپن جمعیتِ 126 میلیون نفری دارد. البته از سال 2011 رشد جمعیت کاهش پیدا کرده. کارشناس‌های ژاپنی علت این کاهش رو هزینه بالای نگهداری از فرزند و نبود شغل با درآمد مناسب می‌دانند.

یازدهمین کشور پرجمعیت جهان

10.بیشتر از 80 درصد فضای ژاپن رو کوه‌ها گرفتن.

کوه‌های ژاپن

11.ثبت بیشتر از 1500 زلزله در سال:

بیش از 1500 زلزله در سال در ژاپن

هر سال زلزله‌های کوچک و بزرگی ژاپن رو می‌لرزاند. ولی بزرگترین زلزله در ژاپن در ساعت 11:58 صبح اول سپتامبر سال 1923 اتفاق افتاد. این زلزله منطقه کانتو رو لرزوند. بزرگی این زلزله 7.9 ریشتر بود که مدت 4 الی 10 دقیقه! این منقطه رو لرزوند. در این زلزله 142800 نفر کشته شدن. بزرگی این زلزله به‌قدری بود که مجسمه بودا با 93 تن وزن در فاصله 60 کیلومتری از مرکز زلزله به‌اندازه چند متر جابه‌جا شد.

12.نهمین کشور پرهزینه در زمینه نظامی:

کشور پرهزینه از نظر نظامی

خب شاید باورتون نشه ولی ژاپن با حدود 50 میلیارد دلار هزینه در زمینه نظامی نهمین کشور پرهزینه هست. اما این با تصور ما از کشوری که بعد از جنگ جهانی دوم اجازه داشتن ارتش رو نداره سازگار نیست. قضیه چیه؟

اول باید بگیم که ژاپن نیروی نظامی کلاسیک نداره، یعنی چیز به اسم ارتش نداره اما نیرویی تحت عنوان «نیروی دفاع از خود» که نیروی زمینی، دریایی و هوایی هم داره. ولی این نیرو از نظر تعداد و عدوات نظامی کوچک هست. خب اینم نشد دلیل اصلی این مقدار هزینه. به همین خاطر هست که می‌ریم سر مسئله دوم.

بعد از جنگ جهانی دوم ژاپن از داشتن نیروی نظامی منع شد، این کشور جزیره‌ای رو به اسم اوکیناوا در اختیار نیروهای آمریکایی گذاشت تا به اصطلاح حافظ امنیت ژاپن باشن. این هزینه نظامی ژاپن برای حضور این نیروها در جزیره اوکیناوا هست. این رقم همونطور که گفتیم معادل 50 میلیارد دلار در سال هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌هایی که شاید بپسندید