ناپلئون بناپارت

«ناامیدی نخستین گامی است که شخص به سوی گور می‌‌برد.»
نگاهی به فضا
 • فضا

  وقتی از لایۀ زمین رد بشیم، وارد فضا می‌شیم. حالا قبل از اینکه ببینیم تو فضا چه خبره، اول بگیم که فضا کجا هست؟

  فضا کجاست؟

  دورتادور زمین یه لایه از هوا هست که به این لایه می‌گن «جو زمین».

  «جو» به ما اکسیژن می‌ده، از تشعشعات خورشید که ضرر دارن، و همین طور گرمای خیلی زیادش و سرمای شب، از ما محافظت می‌کنه. حالا هرچقدر از زمین دورتر بشیم، این لایه نازک‌تر می‌شه و دما هم تغییر می‌کنه.

  وقتی یه فضانورد حدوداً 100 کیلومتر از زمین دور بشه، بهش می‌گیم که به فضا رفته. در واقع تو فاصلۀ چند صد کلیومتری از زمین، فضانورد شرایط فضا رو حس می‌کنه؛ ولی در علم نجوم، فضا از فاصلۀ حدود 1000 کیلومتری از سطح زمین شروع می‌شه.

  تجربۀ فضا

  حتی تو همین زمین هم می‌شه شرایط فضا رو تجربه کرد. مثلاً کوهنوردهایی که به کوه‌های بلند می‌رن، کمبود اکسیژن رو حس می‌کنن. یا کسایی که تو ترن هوایی سوار می‌شن و حتی وقتی ماشین تو دست‌انداز می‌اُفته، و یا تو بعضی از آسانسورها، شرایط بی‌وزنی حس می‌شه.

  در فضا

  شب‌ها، ستاره‌های خیلی زیادی تو آسمون دیده می‌شن (البته تو جاهایی که آلودگی نوری وجود نداره مثل صحراها). همۀ این ستاره‌ها شبیه به خورشید هستن.

  به‌غیر از کهکشان راه شیری، میلیاردها کهشکشان‌ِ دیگه‌ای هستن که تو اون‌ها هم ستاره وجود داره (البته بین کهکشان‌ها فضای خالی وجود داره که تریلیون‌ها کیلومتر وسعت داره).

  تا الان بیشتر از 3500 تا سیاره که دور ستاره‌ها می‌گردن کشف شده.

  برای اینکه مشخص بشه تو اون سیاره‌ها زندگی وجود داره یا نه، فضاپیماهایی به فضا فرستاده شدن که پیام‌هایی رو با خودشون می‌برن (معروف‌ترین فضاپیمای حامل پیام، فضاپیمای «وُیِجِر» هست).

  برای بررسی سطح سیاره‌ها، دانشمندها قطعه‌سنگ‌هایی رو که از آسمون سقوط می‌کنن (که هر سال حدود 300 تا هست)، بررسی می‌کنن.

  البته با فرستادن فضاپیما به سیاره‌های دیگه، ربات‌ها و فضانوردها، موادی رو که تو اونجا موجود هستن با خودشون میارن تا دانشمندها بررسی‌شون کنن.

  ۱
  ۲
  ۳
  ۴
  ۵
  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نوشته‌هایی که شاید بپسندید

  تلسکوپ ها

  تلسکوپ ها

  تو این مطلب می‌خوایم در مورد تلسکوپ ها با شما صحبت کنیم. البته این مطلب در حد معرفی کوتاهه و هر کدوم از این تلسکوپ ها رو به‌صورت جداگانه تو مطلب‌های جدا بررسی می‌کنیم. پس با این معرفی اجمالی با ما همراه باشید.

  ادامه مطلب »
  در آرزوی فضا

  در آرزوی فضا

  فضا و انسان انسان‌ها همیشه به آسمون نگاه می‌کردن و از خودشون می‌پرسیدن: بالاتر از زمین چی می‌تونه باشه؟ خیلی‌ها فکر می‌کردن یه روزی باید

  ادامه مطلب »