در آرزوی فضا

انسان‌ها همیشه به آسمون نگاه می‌کردن و از خودشون می‌پرسیدن بالاتر از زمین چی می‌تونه باشه؟

خیلی‌ها فکر می‌کردن یه روزی باید برن روی کره ماه و مکان‌های دیگه‌ای رو روی آسمون پیدا کنن. این رویاها تو قرن بیستم، وقتی که راکت‌هایی ساخته شدن که می‌تونستن از جو زمین رد بشن تبدیل به واقعیت شد. سال 1961 برای اولین انسان رفت به فضا.

این رویاها تو افسانه‌ها، کتاب‌ها، موسیقی و جاهای دیگه پیدا می‌شه. ما تو ادامه این مطلب چند مورد رو براتون می‌گیم.

اسطوره‌ها

اسطوره‌ها

تو اسطوره‌های یونان، دایدالوس و ایکاروس بال‌هایی که از پر و موم ساخته شده بود رو به خودشون بستن تا از هزارتو فرار کنن. ولی ایکاروس بیش از اندازه به خورشید نزدیک شد. مومی که تو بال‌هاش بود آب شد و سقوط کرد.

موسیقی

موسیقی

فضا، ماه، سیاره‌ها و ستاره‌ها الهام‌بخش نویسنده‌ها، شاعرها و خواننده‌ها بوده. «گوستاو هلست»، آهنگساز سوئدی، در 1916 قطعه ارکستری به اسم «سیاره‌ها» نوشت. فرانک سیناترای هم تو سال 1964 ترانه «من را به ماه ببر» رو خوند. دیوید بویی، اسم مستعار زیگی استارداست (Ziggy Stardust) رو روی خودش گذاشت و ترانه‌های مثل «آیا روی مریخ زندگی هست؟» رو نوشت.

کتاب

ژول ورن

وقتی اطلاعات انسان‌ها از فضا یکم بیشتر شد شروع کردن به رویاپردازی تو کتاب‌ها. ژول ورن، یکی از نویسنده‌های معروف قرن نوزدهم، داستانی نوشت که تو اون آدم‌ها با یه توپ غول‌پیکر به ماه پرتاب شدن.

نویسنده‌ها و گرافیست‌ها (تصویرساز‌ها) از دهۀ 1930 تا دهۀ 1950 با تخیل کردن کمیک‌های فضایی رو به وجود آوردن. تو اون زمان مواجهه (رویارویی) با فضا موضوعی بود که تو این کتاب‌ها زیاد بهش توجه می‌شد.

فیلم

2001: ادیسه فضایی

کسایی که رویای سفر به فضا رو داشتن انجمن‌هایی رو از سال 1927 تو آلمان، آمریکا و انگلستان تشکیل دادن. آرتور سی کلارک که نویسنده بود هم تو این انجمن عضو بود. از مهمترین کارهاش این بود که استفاده از ماهواره‌ها رو برای ارتباط جهانی پیش‌بینی کرد. سی کلارک کتاب‌ها و مقاله‌های زیادی نوشت ولی مهمترین اثرش فیلم «2001: ادیسه فضایی» بود که آیندۀ فضا رو نشون می‌داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌هایی که شاید بپسندید

کتاب زایو

زایو

زایو اسم کتابیه که امروز می‌خوایم بهتون معرفی کنیم. زایو، یه رمان هست و می‌تونه برای اونایی که داستان‌های علمی تخیلی دوست دارن خیلی جذاب

ادامه مطلب »