استفاده از scaleType و adjustViewBounds در ImageView در اندروید استودیو

استفاده از scaleType و adjustViewBounds در ImageView در اندروید استودیو

گوشی سایزهای مختلفی داره و ممکنه ما یه عکس رو تو یه ImageView بذاریم ولی وقتی روی گوشی‌های مختلف اجرا کنیم، تو یکی، عکس فیتِ تصویر باشه ولی تو گوشیِ دیگه، از چپ و راست یا بالا و پایین، یه سفیدی بیفته. برای اینکه بتونید این مشکل رو حل کنید، این مطلب رو تا آخر بخونید یا ویدیوی آموزشی‌ای رو که در انتهای این مطلب گذاشتیم، مشاهده کنید تا با نحوۀ استفاده از scaleType و adjustViewBounds در ImageView در اندروید استودیو آشنا بشید.

ویدیوی آموزشی

scale type در ImageView:

اندازۀ عکس در ImageView تایپ‌های مختلفی داره. در ادامه هرکدوم از این تایپ‌ها و استفاده‌هاشون رو به شما می‌گیم:

fitCenter:

سایز ImageView به‌طور پیش‌فرض روی این تایپ هست. تو این حالت شما عکسی که گذاشتید، چه از چپ یا راست و چه از بالا یا پایین با صفحۀ گوشی فاصله داشته باشه، این تایپ میاد عکس رو در وسط ImageView قرار می‌ده.

fitStart:

تو این نوع تایپ، عکس تو حالت اولیه اگر از چپ و راست فاصله داشته باشه، با استفاده‌کردنِ این تایپ، عکس در سمت چپ ImageView قرار می‌گیره و از سمت راست فاصله می‌گیره؛ ولی اگه از بالا و پایین فاصله داشته باشه، تو این حالت در بالایِ ImageView قرار می‌گیره و از پایین فاصله می‌گیره.

fitEnd:

این حالت دقیقاً برعکس حالت قبلیه. تو این نوع تایپ، عکس تو حالت اولیه اگر از چپ و راست فاصله داشته باشه، با استفاده‌کردنِ این تایپ، عکس در سمت راست ImageView قرار می‌گیره و از سمت چپ فاصله می‌گیره؛ ولی اگه از بالا و پایین فاصله داشته باشه، تو این حالت در پایینِ ImageView قرار می‌گیره و از بالا فاصله می‌گیره.

fitXY:

تو این نوع تایپ، عکس هم به‌صورت عمودی و هم به‌صورت افقی کشیده می‌شه و فیتِ ImageView می‌شه.

centerCrop:

تو حالت قبلی با کشیده شدن، عکس فیتِ ImageView می‌شد، ولی تو این نوع تایپ، عکس با بریده‌شدن از هر سمت، به یک اندازه فیتِ ImageView می‌شه.

adjustViewBonds در ImageView:

یه زمانی هست که هیچ‌کدوم از این حالت‌ها مدنظر ما نیست. قصد ما اینه که نسبت‌ها حفظ بشن، اما اون فاصله‌هایی که انداخته می‌شه و ImageView رو بزرگتر از عکس می‌کنه (در واقع فضا رو بی‌مورد اشغال می‌کنه)، مشکل‌ساز می‌شن. برای اینکه این حالت از بین بره باید از attribute مناسب که adjustViewBonds هست استفاده کنیم. این attribute دو مقدار true و false می‌گیره. مقدار پیش‌فرض false هست، این باعث می‌شه که ImageView اندازۀ خودش رو حفظ کنه و اگر نسبت عکس کوچکتر از اندازۀ ImageView شد، اون فاصله‌ها نشون داده بشن؛ ولی مقدار true دقیقاً برعکس این حالته که باعث می‌شه اون فضاهای خالی از بین بره و نسبت‌ها حفظ بشن.

کلام آخر

برای اینکه یک عکس به اون شکلی که ما دوست داریم در بیاد، کارهای مختلفی می‌شه کرد. مثلاً گردکردنِ گوشه‌های تصویر و یا سایه‌دادن بهش و کارهای دیگه؛ ولی این کارها نیاز به کدنویسی و نوشتنِ یک ImageView اختصاصی داره.

تو این آموزش سعی کردیم با همون attributeهای خودِ اندروید استودیو برای بهترشدنِ نمایش عکس در گوشی‌های مختلف استفاده کنیم. نشون دادیم با چند کار ساده می‌شه نتیجۀ بهتری داشت. به‌مرور آموزش‌های بیشتری در این زمینه می‌ذاریم.

نظرتون رو دراین‌باره با ما در میون بذارید. 

همچنین تو ویدیوی زیر می‌تونید آموزش تصویری استفاده از scaleType و adjustViewBounds در ImageView در اندروید استودیو رو ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌هایی که شاید بپسندید

بازی رومیزی ساگرادا (Sagrada)

بازی رومیزی ساگرادا (Sagrada)

تو بازی رومیزی ساگرادا (Sagrada) شما در نقش شیشه‌گرهایی هستید که می‌خواید شیشه‌های کلیسای ساگرادا فامیلیا رو به بهترین و زیباترین شکل، شیشه‌کاری کنید و تبدیل به بهترن شیشه‌کار بشید.

ادامه مطلب »