آخرش نفهمیدیم رفیق منی یا رفیق گرگ

آخرش نفهمیدیم رفیق منی یا رفیق گرگ

آخرش نفهمیدیم رفیق منی یا رفیق گرگ، کاربردش کجاست؟

آخرش نفهمیدیم رفیق منی یا رفیق گرگ، ضرب‌المثلیه که در مورد افرادی گفته می‌شه که با بهونه‌های مختلف می‌خوان زیان رسوندن به دیگران رو عقب بندازن.

داستان این ضرب‌المثل

در دوران گذشته، دو نفر که با هم دوست بودن برای شکار کبک رفتن کوه. این دو نفر سال‌ها با هم شکار می‌رفتن، هر کدوم یه کبک شکار می‌کردن و برمی‌گشتن خونه. تا اینکه یه روز که رفته بودن شکار، تو کمینگاه که نشسته بودن، یه‌هو یه گرگ دیدن.

یکی‌شون گفت: بیا این گرگ رو شکار کنیم و با خودمون ببریم شهر؛ می‌دونی چه افتخاری برای ما داره که به‌عنوان شکارچی گرگ ما رو بشناسن، نه شکارچی معمولی که فقط بعضی اوقات پرنده شکار می‌کنن؟

دوستش گفت: با حیوان بیچاره چی‌کار داری؟ اون داره زندگی خودش رو می‌کنه. ولش کن.

ولی اون که هوس شکار گرگ به سرش زده بود با این حرف‌ها راضی نمی‌شد و می‌خواست هرطور که شده گرگ بیچاره رو شکار کنه. به همین خاطر تفنگش رو برداشت و به طرف حیوان نشونه گرفت.

از دوستش پرسید: به نظر تو کجاش رو نشونه بگیرم؟ پاش رو بزنم خوبه؟ دوستش گفت: نه نه نه به پاش نزنی؛ این‌جوری فقط پاش زخمی می‌شه و حیوان درد می‌کشه.

دوستش پرسید: خُب به پهلوش بزنم؟ مرد دوباره گفت: نه نه به پهلوش نزن؛ حیوان گناه داره، خیلی زجر می‌کشه تا بمیره.

گفت: خُب به سرش می‌زنم تا سریع بمیره. مرد دوباره گفت: نه به سرش نزنی؛ صورتش متلاشی می‌شه و معلوم نمی‌شه که ما گرگ شکار کردیم، اون‌وقت چطوری می‌تونی ثابت کنی این گرگه و شغال یا سگ نیست؟

مرد شکارچی وقتی دید هر جایِ گرگ رو که می‌گه، دوستش می‌گه نه دست نگه‌دار، گناه داره و این حرفا، رو کرد به دوستش و گفت: آخرش نفهمیدیم تو رفیق منی یا رفیق گرگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌هایی که شاید بپسندید

در آرزوی فضا

در آرزوی فضا

انسان‌ها همیشه به آسمون نگاه می‌کردن و از خودشون می‌پرسیدن بالاتر از زمین چی می‌تونه باشه؟ خیلی‌ها فکر می‌کردن یه روزی باید برن روی کره

ادامه مطلب »
مسیح کشته نشد

مسیح کشته نشد!

تو همۀ «اناجیل» (چهار انجیل «متی»، «لوقا»، «مرقس» و «یوحنا») مسئلۀ به صلیب کشیده‌شدن مسیح (ع) و کشته شدن او رو گفته‌ن. تو فصل‌های آخر

ادامه مطلب »
تلسکوپ ها

تلسکوپ ها

تو این مطلب می‌خوایم در مورد تلسکوپ ها با شما صحبت کنیم. البته این مطلب در حد معرفی کوتاهه و هر کدوم از این تلسکوپ ها رو به‌صورت جداگانه تو مطلب‌های جدا بررسی می‌کنیم. پس با این معرفی اجمالی با ما همراه باشید.

ادامه مطلب »